‌خسارت تاخیر تادیه

‌خسارت تاخیر تادیه

 فاوتی که خسارت تاخیر تادیه ی وجه نقد با قواعد عمومی مسولیت مدنی قراردادی دارد این است که در مورد خسارت تاخیر تادیه اثبات ضرر شرط مسولیت نیست و قانونگذار ضرر را مفروض دانسته و بار اثبات آن از دوش متعهدله برداشته شده است.


در مورد اسناد رسمی، از تاریخ ابلاغ اظهارنامه یا اجراییه به مدیون تا روز وصول دین محاسبه می شود«ماده 36 آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی»

در مورد برات و سفته ای که بر اثر عدم پرداخت واخواست اعتراض می شود، زیان دیرکرد از روز واخواست قابل مطالبه است« ماده 304 قانون تجارت مصوب 1311»

شرایط دریافت خسارت تاخیر تادیه

مطابق ماده ۵۲۲ آیین دادرسی مدنی، طلبکار می تواند علاوه بر دریافت اصل طلب خود، بابت تاخیر بدهکار در پرداخت بدهی، از وی خسارت تاخیر تادیه (دیر کرد) بگیرد اما برای این کار چند شرط وجود دارد:

✔️طلب از نوع وجه رایج (پول) باشد. پس برای مثال بابت مواد شیمیایی، محصولات صنعتی، مواد غذایی و ... نمیتوان دیرکرد گرفت.

✔️طلبکار از بدهکار درخواست نموده باشد که طلب وی را بدهد. بهترین راه برای این کار، ارسال اظهارنامه است. همچنین تقدیم دادخواست، به منزله مطالبه طلب است.
از آنجایی که مبدا محاسبه خسارت تاخیر، زمان درخواست طلب است، بهتر است هرچه زودتر طلب خود را از بدهکار با ارسال اظهارنامه و نظایر آن درخواست کنید تا بتوانید مبلغ بیشتری را به عنوان دیرکرد دریافت نمایید.

✔️بدهکار توانایی مالی برای پرداخت بدهی خود را داشته باشد. تاجر ورشکسته، افراد معسر و ... فاقد توانایی مالی تلقی می شوند.

✔️بدهکار یا همان مدیون، با وجود داشتن توانایی مالی از پرداخت بدهی خویش خودداری کند.

جهت ارتباط با مشهد وکالت می توانید در ساعات اداری از طریق شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید:

۰۵۱-۳۷-۶۷-۸۰-۹۰

۰۹۱۵-۸۰-۷۰-۱۶۴

نکته ۱: مشاوره حقوقی به صورت حضوری و با تعیین وقت قبلی از طریق شماره های ارتباطی فوق انجام می گردد. مشاوره حقوقی به صورت تلفنی نیز امکانپذیر است.

نکته ۲ : مشاوره حقوقی به صورت حضوری یا تلفنی دارای هزینه حق المشاوره می باشد.

نکته۳- در مشهد وکالت حق الوکاله قابلیت اقساط دارد.

زمان ملاقات به وقت ایران-مشهد : روز های شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۷ الی ۲۱ می باشد.

نظری ثبت نشده است.

پاسخ خود را بگذارید

* نظرهایی که حاوی توهین است، منتشر نمی شود.

* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

همزمان با تائید انتشار نظر، به من اطلاع داده شود.