وکالت تخصصی در مشهد وکالت

واکنش رئیس سازمان ثبت به احتمال گران شدن تعرفه دفاتر اسناد رسمی

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره ابلاغ تعرفه‌های جدید دفاتر اسناد رسمی توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: متناسب‌های سازی تعرفه‌ها، حتماً به معنای افزایش قیمت نیست.

ذبیح‌الله خدائیان در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم درباره گران شدن تعرفه‌های کانون سردفتران و دفتریاران اظهار کرد: اینکه گفته می‌شود تعرفه‌ها گران می‌شود را تایید نمی‌کنم! سازمان ثبت اسناد و املاک کشور طبق قانون موظف است هر چهار سال یکبار در تعرفه‌های سردفتران اسناد رسمی بازبینی و آن را متناسب‌سازی کند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه تعدیل تعرفه‌ها به معنای افزایش یا کاهش قیمت‌ها نیست، افزود: کار کارشناسی روی تعرفه‌ها صورت می‌گیرد و اگر لازم باشد، قیمت‌ها متناسب با تورم افزایش می‌یابد یا اصلاً افزایش نمی‌یابد؛ اینکه برخی در فضای مجازی مانور می‌دهند که قرار است تعرفه‌های دفاتر اسنادی رسمی گران شود، درست نیست.

خدائیان گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، اقدامات کارشناسی لازم را انجام داده و ممکن است در برخی موارد نیاز باشد، قیمت‌ها افزایش یابد و در برخی موارد نیز افزایش نیابد؛ متناسب‌سازی تعرفه‌ها به هیچ وجه به معنای افزایش مطلق قیمت‌ها نیست بلکه باید با توجه به شرایط کشور، قیمت‌ها متناسب شود.

معاون رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: متناسب‌سازی باید به گونه‌ای باشد که نه فشاری بر مردم شود و نه به گونه‌ای باشد که برخی دفاتر نتوانند ادامه حیات بدهند؛ دفاتر اسناد رسمی کارمند دارند و این کارمندان نیز متناسب با رشد تورم باید حقوق‌شان افزایش یابد و هزینه‌های دیگری نیز وجود دارد و همه دفاتر نیز این طور نیست که درآمدهای نجومی داشته باشند.

خدائیان گفت: برخی دفاتر هستند که در اداره دفتر خود مانده‌اند و برخی دفاتر نیز وجود دارند که به خاطر ارتباطات‌شان یا هر علت دیگری، درآمدهای زیادی کسب می‌کنند اما همه این طور نیست؛ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در بررسی‌های خود نه پایین و نه بالا را در نظر نمی‌گیرد بلکه یک میانگینی را مدنظر قرار می‌دهد تا هم فشاری بر مردم وارد نشود و هم امکان ادامه فعالیت دفاتر وجود داشته باشد.

وی افزود: کارگروه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حال بررسی پیشنهادهاست و به محض اینکه قطعی شود، اعلام می‌کنیم.