وکالت تخصصی در مشهد وکالت

انتقاد رئیس کانون وکلای مرکز از جذب بازنشسته‌ها: سالی ۱۵۰۰ نفر بدون آزمون پروانه وکالت می‌گیرند

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با انتقاد از ماده ۸ قانون وکالت که کانون‌ها را ملزم به جذب کارشناسان حقوقی بازنشسته، قضات و نمایندگان مجلس می‌کند، گفت: سالانه حدود دو پنجم میزان جذب آزمونی از طریق ماده ۸ وکیل جذب کانون‌های وکلا می‌شوند.

عیسی امینی رییس کانون وکلای دادگستری مرکز، در گفتوگو با خبرنگار حقوقی و قضایی تسنیم در رابطه با احتمال تکمیل ظرفیت آزمون کارآموزی وکالت امسال با تأکید بر اینکه این کار به شکلی که در سال 1396 رخ داد امسال صورت نخواهد گرفت، گفت: در سال 97 هم مانند تمام ادوار اگر افرادی از قبول‌شدگان، ثبت‌نام نکنند از رتبه‌های بعدی ثبت‌نام به عمل خواهد آمد و مراحل تکمیل صورت خواهد گرفت.

وی در خصوص تعداد تخمینی کسانی که احتمالا ثبت‌نام نکنند افزود: قطعا تعداد آنها بیش از 10 درصد قبول‌شدگان نیست.

امینی در خصوص اعتراضاتی که امروز مقابل کانون وکلای دادگستری شکل گرفت نیز گفت: اینها به دنبال افزایش سهمیه آزاد در مقابل سهمیه ایثارگران هستند، به عقیده من هم سهمیه 30 درصدی که قانون برای ایثارگران در نظر گرفته است، بالاست و می‌تواند صدماتی را به محیط علمی کشور وارد کند، اما ما موظف به اجرای قانون هستیم و کسی که باید صحیح یا غیرصحیح بودن قانون را تشخیص دهد مجلس شورای اسلامی است.

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به اینکه جذب افراد به عنوان وکیل یا کارآموز وکالت مطابق قانون به دو صورت است، افزود: روش اول آزمون و روش دوم در قالب ماده 8 و بند الف، ب، ج و د این ماده است.

امینی تعداد جذب شدگان در کانون وکلای مرکز در سال 1396 از طریق غیر از آزمون را 442 نفر اعلام کرد و با اشاره به اینکه این تعداد شامل کارشناسان حقوقی بازنشسته ادارات دولتی، قضات، برخی نظامیان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌شوند، گفت: روش ماده 8 و میزان جذب مبتنی بر آن خلاف عدالت است اما ما ناچار به اجرای قانون هستیم و معتقدیم با محدود ساختن جذب از طریق ماده 8 باید جذب از طریق آزمون افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه امروز به جای اینکه به فکر جذب جوانان باشیم به فکر جذب مجدد بازنشستگان هستیم افزود: 442 نفر فقط مربوط به کانون وکلای مرکز است، شما آمار کانون‌های دیگر و تعدادی را که مرکز امورمشاوران قوه قضائیه از همین طریق جذب می‌کند را هم به این آمار اضافه کنید، شاید سالی حود 1500 جذب از این طریق صورت می‌گیرد که معادل دو پنجم جذبی است که سالانه از طریق آزمون در کل کشور صورت می‌گیرد.