مشاوره حقوقی - وکالت تخصصی

ارسال پیام در واتس‌اپ

بهترین وکیل کیفری در مشهد

بهترین وکیل کیفری در مشهد

✍ بررسی موضوعات از حیث تطبیق عناوین جزایی و کیفری، علم و دانش تخصصی می طلبد.
دپارتمان حقوقی – تخصصی مشهد وکالت با کادری مجرب از وکلای فرهیخته و اندیشمند مفتخر است ضمن رعایت اصول قانونمندی و پرستیژ حرفه ای، حقوق حقه افراد در امور کیفری را احقاق نماید.

وکیل خوب در مشهد

بهترین وکیل کیفری در مشهد

✍ بررسی برخی عناوین مجرمانه

« جرم انتقال مال غیر »

✍ انتقال نامشروع و غیر قانونی هر نوع مال متعلق به غیر عیناً یا منفعتاً توسط اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی به دیگری با سوء نیت، سبق تصمیم و تمهید مقدمات قبلی در قالب عقود به منظور به دست آوردن منافع مادی به نحو من غیر حق، انتقال مال غیر نامیده می‌شود.
انتقال ممکن است نسبت به عین یا منفعت مال صورت بگیرد، بنابراین اگر کسی مال غیر را بدون مجوز قانونی به شخص ثالثی اجاره دهد «یعنی منافع ملک را به دیگری منتقل کند»، مرتکب جرم انتقال مال غیر شده است.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

مجازات جرم انتقال مال غیر

✍ با توجه به اینکه در حال حاضر قانون مجازات عمومی نسخ شده است و لازم­ الاجرا نمی باشد بر طبق مقررات جاری کشور در صورت محکومیت مرتکب جرم باید به قوانین جاری استناد نمود و مجازات محکوم علیه را بر طبق مقررات و قوانین لازم­الاجرای کنونی تعیین کرد.

طبق رای وحدت رویه شماره ۵۹۴ مصوب اول آذر سال ۱۳۷۳ هیأت عمومی دیوان عالی کشور، با توجه به نسخ ماده ۲۳۸ قانون مجازات عمومی، در حال حاضر مرتکب بر اساس ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری مصوب سال ۱۳۶۷ مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجازات می‌شود.

پس در حال حاضر قاضی صادر کننده رای در مقام رسیدگی می­بایست به استناد ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری مصوب سال ۱۳۶۷ مجازات مرتکب جرم انتقال مال غیر را تعیین نماید.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

✍ مجازات این جرم عبارت از حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ شده و رد مال، به صاحب آن است و اگر مرتکب از کارکنان دولت باشد به انفصال ابد از خدمات دولتی نیز محکوم خواهد شد. قانونگذار انتقال‌ گیرنده‌ای را که در حین معامله عالم به عدم مالکیت انتقال‌دهنده باشد، نیز معاون جرم می‌داند.

دلیل این امر که جرم انتقال مال غیر در حکم کلاهبرداری دانسته شده و مجازات جرم مذکور بر آن بار می­شود اینست که فرد مرتکب جرم در راستای ارتکاب رفتار مجرمانه با حیله و فریبکاری اقدام نموده و خود را به جای مالک اصلی مال مورد نظر معرفی می نماید و تمام این رفتارها با علم آگاهی و به صورت عمدی ارتکاب می­یابد.
زیرا همانطور که اشاره شد جرم انتقال مال غیر از جمله جرائم عمدی بوده و فردی که به اشتباه مرتکب چنین رفتاری می­شود مسئولیت کیفری نداشته و قابل مجازات نخواهد بود.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

« جرم ارتشاء »

✍ شخصی که پول یا مال یا سند پرداخت مال یا هر چیزی که دارای منفعت مادی و مالی باشد را در ازای درخواست انجام عمل و یا عدم انجام عملی که در صلاحیت مامور یا مستخدم دولت و اداره یا مستخدمین خدمات عمومی یا قضایی به مشارالیه پرداخت می‌کند راشی میگویند. به آن مامور یا مستخدم نیز مرتشی گفته می‌شود. بنابراین لازمه تحقق این جرم وجود دو نفر یا دو طرف است و شرط تحقق آن نیز پرداخت یا دادن آن نفع مالی به مامور دولتی یا حکومتی است. مهم ترین مسئله در این جرم این است که باید حقوق مردم و یا افراد دیگر تضییع شده و نوعی تمایز رفتاری مرتشی با راشی و مردم دیگر پدیدار شود.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

✍ مصادیق رشوه

الف- گرفتن وجوهی به غیر از آنچه در قوانین و مقررات تعیین شده است.

ب- اخذ مالی بلاعوض یا به مقدار فاحش ارزانتر از قیمت معمولی یا ظاهراً به قیمت معمولی و واقعاً به مقدار فاحش کمتر از قیمت.

ج- فروش مالی به مقدار فاحش گرانتر از قیمت به طور مستقیم یا غیر مستقیم به ارباب رجوع بدون رعایت مقررات مربوط.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

د- فراهم نمودن موجبات ارتشاء از قبیل مذاکره جلب موافقت یا وصول و ایصال وجه یا مال یا سند پرداخت وجه از ارباب رجوع.

هـ – اخذ یا قبول وجه یا مال یا سند پرداخت وجه یا تسلیم مال از ارباب رجوع به طور مستقیم یا غیر مستقیم برای انجام دادن یا انجام ندادن امری است که مربوط به دستگاه اجرایی می باشد .

بهترین وکیل کیفری در مشهد

و- اخذ هرگونه مال دیگری که در عرف رشوه خواری تلقی می شود ، از جمله هر گونه اعطاء وام بدون رعایت ضوابط یا پذیرفتن تعهد یا مسوولیتی که به ناحق صورت گرفته باشد و همچنین گرفتن پاداش و قائل شدن تخفیف و مزیت خاص برای ارایه خدمات به اشخاص و اعمال هرگونه موافقت یا حمایتی خارج از ضوابط که موجب بخشودگی یا تخفیف گردد.

بهترین وکلای کیفری در مشهد

« جرائم الکترونیکی »

✍ جرائم سایبری گونه‌ای از  جرائم  اینترنتی هستند که شامل جرم‌ هایی هستند که در محیط سایبری به وجود می‌آیند. محیط سایبری که یک محیط مجازی است و به ویژگی محیط سایبری، به‌طوری‌که کاربران می‌توانند به هرگونه خدمات اطلاعاتی الکترونیکی در سراسر دنیا دستیابی پیدا کنند و چگونگی ایجاد جرائم که در فضای سایبری کپی عین اصل است و گونه‌های مجرمین محیط سایبری شامل هکرها، کرکرها، فریک‌های تلفن و گونه‌های جرم‌های ممکن بانام سایبرکرایم و در مورد جرم آینده با نام تروریسم سایبر که مانند تروریست‌های معمولی دارای انگیزه‌های سیاسی برای ارتکاب جرائم هستندو همچنین بحران سازهای سایبر شامل ویروسها، عنکبوتهای موتورهای جستجو و پالس‌ های الکترومغناطیسی، کرم‌ها و بمب‌های منطقی و در مورد پلیس سایبر که مطابق با خاص بودن جرم‌های سایبر، نیاز به آموزش‌های خاص دارند و در آخر در مورد روش ‌های امنیت شبکه و داده‌ها خواهیم پرداخت.

وکیل کلاهبرداری

بهترین وکیل کیفری در مشهد

✍ بنابراین جرایم رایانه ای، جرایمی است که در فضای مجازی رخ می دهد. به عبارتی هر فعل یا ترک فعلی که طریق رایانه یا از طریق اتصال به اینترنت، چه به طور مستقیم یا غیرمستقیم رخ دهد و توسط قانون ممنوع گردیده و برای آن مجازات در نظر گرفته شده باشد، جرم رایانه ای محسوب می شود.

✍ برای اثبات یک جرم، اسکرین شات بعنوان یک دلیل محکم قانونی بشمار نمی اید و صرفا بعنوان یک اماره یا یک علامت اثباتی محسوب خواهد شد زیرا با استفاده از نرم افزارهای الکترونیکی امکان تهیه و ساخت عکس و تصاویر جعلی همانند اسکرین شات بسیار زیاد است.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

توهین و هتک حیثیت در فضای مجازی جرم بوده و دارای مجازات می‌باشد لذا کاربران می‌بایست به این موضوع توجه ویژه داشته باشند، شایان ذکر است مطالبی که در فضای مجازی یا شبکه‌های اجتماعی منتشر و یا به اشتراک گذاشته می‌شود می تواند علیه انتشار دهنده اثار قانونی به همراه داشته باشد.

✍ توهین و هتک حرمت افراد از سوی اشخاص حقیقی یا حقوقی توسط هر گونه ابزار و تجهیزاتی مانند فضاهای اینستاگرام، تلگرام… جرم است و دارای مجازات کیفری می باشد.

مسئولیت کلیه پیام های مبادله شده بر عهده مالک سیم کارت است. هرچند که با شهادت شهود یا ارایه سایر ادله، می‌توان استفاده فرد دیگری از سیم کارت مزبور را اثبات نمود.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

✍ مطابق مواد 16 و 17 قانون جرایم رایانه ای مصوب 1388 هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت وی منتشر یا در دسترس دیگران قرار دهد یا پس از تغییر و تحریف مبادرت به انتشار آن کند به نحوی که منجر به ضرر یا موجب هتک حیثیت وی شود به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال و جزای نقدی از ۵ تا ۴۰ میلیون ریال محکوم خواهد شد.

✍ کاربران باید به این نکته توجه داشته باشند که انتشار و یا به اشتراک‌ گذاری کامنت‌هایی که به کاربران توهین و یا فحاشی می‌کنند جرم است و این امر برای آنها تبعات قانونی در پی ‌دارد و همچنین مطابق ماده 700 قانون تعزیرات، هر فردی با نظم یا نثر یا به صورت کتبی یا شفاهی شخصی را هجو کند یا هجویه را منتشر کند به حبس از 1 تا 6 ماه حبس محکوم می‌شود.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

✍ توهین به افراد به واسطه هر وسیله، ابزار و یا تجهیزاتِ ارتباطی بر اساس طبق ماده ۶۰۸ از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی جرم و چنانچه موجب حد قذف نباشد دارای مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه و یا پنجاه هزار ریال تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.

« جرائم مرتبط با مواد مخدر »

✍ ماده مخدر نامی عمومی برای انواع مختلفی از داروها و ترکیبات طبیعی و شیمیایی است که اغلب به دلیل احتمال ایجاد وابستگی به مصرف، جزء مواد اعتیادآور طبقه‌بندی ‌شده و معمولاً خریدوفروش آن‌ها ممنوع است.

« تقسیم‌بندی جرایم مرتبط با مواد مخدر »

الف- جرم وارد کردن انواع مواد مخدر و روان‌گردان؛ همین‌که مواد مذکور با هر وسیله‌ای از خارج از کشور به داخل کشور منتقل شود، جرم است.
ب- جرم ارسال مواد مخدر و روان‌گردان؛ عبارت است از فرستادن مواد مخدر، از نقطه‌ای به نقطه دیگر، مانند پست کردن مواد مخدر در داخل کشور.
پ- جرم صادر کردن مواد مخدر و روان‌گردان؛ عبارت است از خارج کردن مواد مخدر از مرزهای زمینی، دریایی و هوایی کشور
ت- جرم ترانزیت مواد مخدر و روان‌گردان؛ ترانزیت در لغت به معنای عبور و گذر ترجمه‌شده است. در قانون مبارزه با مواد مخدر، به معنی ممنوع بودن ترانزیت مواد مخدر است؛ یعنی حتی اگر قصد واردکننده مواد مخدر به داخل کشور عبور دادن از کشور و انتقال به کشورهای دیگر باشد، بازهم عمل وی جرم محسوب می‌شود.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

ث- جرایم تولید یا ساخت انواع مواد مخدر و روان‌گردان؛ تنها کاشت محصولات برای به‌دست آوردن ماده مخدر کافی نیست، بلکه یک ‌رشته عملیات و اقدامات لازم است تا محصول، عنوان ماده مخدر خاصی پیدا کند و آماده مصرف شود. این مراحل عملیات را که منتج به مواد مخدر گوناگون می‌شود، تولید و ساخت مواد مخدر می‌گویند.
ج- حمل مواد مخدر؛ این جرم عبارت است از هرگونه عملی که موجب نقل‌وانتقال مواد مخدر از نقطه‌ای به نقطه دیگر شود که گاهی با متوسط خود شخص و گاهی باواسطه است.
چ- جرم نگهداری مواد مخدر؛ نگهداری به معنای در اختیار داشتن است، خواه نزد خود شخص و یا در جا و مکان معینی دیگر.
ح- جرم اخفای مواد مخدر و روان‌گردان؛ اخفا به معنای پنهان کردن و ازنظرها دور کردن است.
خ- جرم خرید مواد مخدر و روان‌گردان؛ یعنی به‌دقت آوردن مواد مخدر، در قبال پرداخت وجه یا هر مال دیگری که بر اساس عرف، عنوان مال بر آن صدق می‌کند. منظور از خرید، معنا و مفهوم عرفی آن است، نه اصطلاح حقوقی. همین‌که شخص می‌داند چه چیزی می‌خرد و در مقابل آن وجه یا مالی پرداخت می‌کند، جرم خرید تحقق پیداکرده است.
د- جرم فروش مواد مخدر و روان‌گردان؛ این جرم عبارت است از انتقال مواد مخدر به دیگری، در قبال دریافت وجه یا مالی دیگر. برای تحقق فروش به‌طور مستقیم باید مواد مخدر را تصرف کند و از مالکیت شخص فروشنده خارج شود و در اختیار دیگری قرار داده شود؛ بنابراین اگر کسی مواد مخدری را به‌ قصد فروش و برای پیدا کردن مشتری نگهداری کند، اقدام او مادام که مواد مخدر را به دیگری منتقل نکرده است، فروش نخواهد بود.
ذ- جرم در معرض فروش قرار دادن مواد مخدر و روان‌گردان؛ این جرم زمانی است که متهم، مواد مخدر را برای فروش به دیگران عرضه می‌کند؛ بنابراین، یک مرحله فراتر از نگهداری و یک مرحله پایین‌تر از فروش قرار می‌گیرد.
ر- جرم توزیع مواد مخدر و روان‌گردان؛ اگر شخص، مواد مخدر را به دیگران منتقل کند و در مقابل آن وجهی دریافت کند، عمل وی فروش خواهد بود، در غیراین‌صورت توزیع بر آن صدق می‌کند.
ز- جرم واردکردن مواد مخدر به محل نگهداری معتادان؛ منظور قانونگذار از واردکردن مواد به داخل زندان یا بازداشتگاه یا اردوگاه بازپروری، ورود مواد به داخل محدوده حفاظتی زندان و اردوگاه است.
س- جرم استعمال مواد مخدر و اعتیاد به آن؛‌ منظور از استعمال مواد مخدر، هرگونه عملی است که منتهی به ورود مواد مخدر به بدن می‌شود.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

« مجازات جرائم مواد مخدر »

✍ مهمترین قانونی که در این رابطه وجود دارد، قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب ۱۳۶۲، قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب ۱۳۶۷ و الحاق موادی به آن و قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب ۱۳۹۶ است.
مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۶ قانون “الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر ماده ۴۵” را تصویب کرد تا براساس آن مجازات اعدام قاچاقچیان مشروط به چهار بند محدود شود. در این رابطه مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور می‌گوید: این ماده قانونی، قسمت قابل توجهی از مجازات‌های قانون مادر را تغییر داده است.
محمد ترحمی در گفت‌وگو با ایسنا، در این ‌موضوع اظهار کرد: در سال ۹۶ «قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر ماده ۴۵» توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و به تأیید شورای نگهبان رسید و پس از آن جهت اجرا، ابلاغ شد تا بر این اساس مجازات اعدام تعدیل شود.

وی با بیان اینکه ماده ۴۵ قانون مبارزه با مواد مخدر قسمت قابل توجهی از مجازات‌های قانون مادر را تغییر داده است، گفت: این ماده قانونی نظم حقوقی تمامی قانون مبارزه با مواد مخدر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به عبارتی این ماده تنها ماده‌ای الحاقی نیست که اثر واحد و مرتبط با خودش داشته باشد، بلکه نوعی ماده‌ با سیاست تقنینی محسوب می‌شود که توانسته قسمت قابل توجهی از قانون مبارزه با مواد مخدر را تحت شعاع قرار دهد.

وکیل کیفری

بهترین وکیل کیفری در مشهد

« مجازات مرگ و مصادره اموال برای قاچاقچیان مواد مخدر »

✍ در ماده ۸ قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب ۱۳۶۷، برای «وارد کردن مواد به کشور، ساخت، تولید، توزیع، صدور، ‌ارسال، خرید و فروش یا در معرض فروش قرار دادن و یا نگهداری ، مخفی یا حمل» مواد «هروئین، مرفین، کوکائین، و دیگر مشتقات شیمیائی مرفین و کوکائین» مجازات سنگین در نظر گرفته است که شدیدترین آن طبق قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب ۱۳۹۶ عبارت است از:
برای اعمال مربوط به مواد روانگردان (آمفتامین، مت آمفتامین و… از جمله LSD و شیشه) در صورتی که حجم مواد بیش از ۲ کیلوگرم باشد، اعدام و مصادره اموال ناشی از جرم به استثناء هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم در نظر گرفته شده است.

✍ البته ۵ شرط اجرای مجازات اعدام در نظر گرفته شده است:

۱- مباشر جرم یا حداقل یکی از شرکا حین ارتکاب جرم سلاح کرده یا به قصد مقابله با ماموران سلاح گرم و یا شکاری همراه داشته باشد.

۲- سردستگی باند مواد مخدر را برعهده داشته باشد

۳- پشتیبانی مالی کرده باشد یا سرمایه گذار مواد مخدر باشد

۴- در ارتکاب جرم از اطفال و نوجوانان با سن کمتر از ۱۸ سال یا دیوانگان استفاده کرده باشد.

۵- سابقه محکومیت قطعی اعدام یا حبس ابد یا حبس بیش از ۱۵ سال به دلیل ارتکاب جرایم مرتبط با مواد مخدر داشته باشد
✍ به بیان دیگر، هرگاه کسی حتی برای اولین بار مواد روانگردان صنعتی و محرک با حجم بیش از ۲ کیلوگرم داشته و از او کشف شده باشد و یکی از شرایط بالا را نداشته باشد به اعدام یا حتی حبس ابد محکوم نمی شود و مجازات قانونی او ۳۰ سال حبس و مصادره اموال ناشی از ارتکاب جرم است.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

✍ نکته اینجاست که حد ۲ کیلوگرم برای مواد روانگردان، برای سایر مواد مخدر مشتق از مورفین و کوکایین، ۳ کیلوگرم تعیین شده است ولی برای مواد دیگری که اثرات سوء کمتری بر مصرف کنندگان دارند (نظیر تریاک، حشیش، ماری جوانا، چرس، شیره تریاک، سوخته تریاک و…) حد اعدام را ۵۰ (پنجاه) کیلوگرم در نظر گرفته اند.

✍ به عبارتی، قانونگذار برای مجازات قاچاق شیشه، ۲۵ برابر سختگیرانه تر از مجازات قاچاق تریاک قانون وضع کرده است. نکته دیگر آنکه ممکن است قاضی تشخیص دهد چون فرد دارای زندگی مجرمانه بوده و قاچاق و جرایم مرتبط با مواد مخدر را به عنوان وسیله کسب و کار خود قرار داده است، پس لایق آن است که کل دارایی های فرد و حتی آنچه به دیگران مانند اعضای خانواده اش بخشیده یا فی المثل به عنوان صلح و مهریه و هبه داده است، باید مصادره شود، چون همه این اموال ناشی از جرم قاچاق مواد مخدر به دست آمده است.

« حبس هایی که نصف شده است »

✍ واقعیت اینجاست که قانون جدید «کاهش مجازات حبس تعزیری» کلیه حبسهای مربوط به مواد مخدر (به جز حبس ابد) را به نصف تقلیل داده است. مثلا آنطور که مجازات مربوط به ۳ تا ۵ کیلوگرم تریاک ۳  تا ۱۵ سال حبس در قانون پیش بینی شده، قانون کاهش مجازات حبس تعزیری این میزان را به ۱.۵ تا ۷.۵ سال کاهش داده و البته قاضی مکلف است حداقل مجازات، یعنی ۱.۵ سال را برای مرتکب، حکم بدهد مگر آنکه دلیلی مانند سوء سابقه یا اشتغال فرد به اعمال مجرمانه و بیم جرات یافتن او وجود داشته باشد که باعث شود قاضی، مجازات جرم مربوط به ۵ کیلوگرم تریاک را از ۱.۵ سال حبس بیشتر بدهد.

همانطور که مشاهده می شود، این رویه بر خلاف آنچه در ابتدای انقلاب به وقوع پیوست و به شکل بسیار سختگیرانه، مجازات اعدام را برای هرگونه جرم مواد مخدری (از مصرف گرفته تا قاچاق کلان) در نظر می گرفتند، رویه بسیار آرام و آسانگیرانه ای است ولی همین روش آسانگیرانه هم باعث شده تا بیش از ۶۰ درصد زندانیان کشور در ارتباط با مواد مخدر، گرفتار شده و به زندان بیفتند.

مرجع صالح رسیدگی به جرائم مواد مخدر

✍ مطابق با بند پ ماده ۳۰۳ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲/۱۲/۴ صلاحیت رسیدگی به جرایم مواد مخدر، روانگردان و پیش سازهای آن، با « دادگاه انقلاب » می باشد.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

بهترین وکیل کیفری در مشهد

« جرم جعل »

✍ جعل و تزویر عبارتند از: ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن‌ یا الحاق یا محو یا اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم یا تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته‌ای به نوشته دیگر یا بکار بردن مهر دیگری ‌بدون اجازه صاحب آن و نظایر اینها به قصد تقلب.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

مصادیق جرم جعل

? – ساختن نوشته یا سند
?- ساختن مهر یا امضای افراد
?- خراشیدن یا تراشیدن
(خراشیدن، از بین بردن یک جزء کلمه است مثل اینکه‌ واژه حسین را به حسن تبدیل کند ولی تراشیدن، از بین بردن تمام کلمه است.)
?- قلم بردن
(تغییر دادن و تبدیل حرف ها و کلمه ها. مثلا حرف 1 را به 2 تغییر دهد)
?- الحاق
(اضافه کردن یک نوشته و یا حرف در سند)
?- از بین بردن یا سیاه کردن قسمتی از نوشته
?- تغییر دادن تاریخ سند
(مثلا تاریخ چک را تغییر داده و آن را یک هفته جلو بیاندازد)
?- الصاق نوشته ای به نوشته دیگر
(چسباندن دو نوشته متفاوت)
?- به کار بردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

✍ نکته: هرگاه نیاز به اصلاح متن سندی پیدا کردید، علیرغم اطلاع طرف مقابل، حتما با گذاشتن کاربن، موضوع را به کلیه نسخه های قرارداد اضافه کنید و هر دو طرف قرارداد زیر آن را مجددا امضا نمایید. در غیر اینصورت ممکن است در معرض اتهام جعل قرار بگیرید.

« جرم کلاهبرداری »

✍ کلاهبرداری عبارت است از بردن مال ديگری از طريق توسل توام با سوء نيت به وسايل يا عمليات متقلبانه. بنابراين برای تحقق جرم كلاهبرداری، توسل به وسايل متقلبانه برای فريب مالباخته ضرورت دارد و به عبارت ديگر كلاهبردار بايد مرتكب مانور متقلبانه شود.
همين فاكتور “مانور متقلبانه” است كه تشخيص جرم كلاهبرداری را دشوار می كند.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

✍ اغلب مردم تصور می كنند شخصی كه با دادن يك وعده واهی در قالب يك دروغ ساده، مال آنها را برده كلاهبردار محسوب می شود. حال آن كه صرف گفتن يك دروغ ساده، نمی تواند مانور متقلبانه تلقی شود.

كلاهبرداری از جمله جرايم مقيد است كه شرط تحقق آن حصول نتيجه خاص می باشد و آن عبارتست از بردن مال ديگری كه آن نيز مستلزم تحقق دو چيز است: ورود ضرر مالی به قربانی و انتفاع مالی كلاهبردار يا شخص مورد نظر وی.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

انواع کلاهبرداری

✍ کلاهبرداری با توجه به نحوه فریب، شامل اقسامی می‌باشد که عبارتند از :

الف) کلاهبرداری ساده : شخص با جعل عنوان، مال دیگری را تصاحب میکند. بعنوان مثال خود را با مدارک جعلی ، وکیل معرفی میکند و حق الوکاله های گزافی از موکل خود دریافت میکند.

ب)کلاهبرداری مشدد : شخص با جعل عنوان قوای سه گانه و نیروهای مسلح ، اقدام به بردن مال مردم میکند . بعنوان مثال خود را نماینده مجلس قلمداد میکند و از این طریق وجوهی را دریافت میکند.

مجازات کلاهبرداری

الف)مجازات کلاهبرداری ساده ، علاوه بر رد اصل مال به صاحبش ، به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است.

ب)مجازات کلاهبرداری مشدد ، علاوه بر رد اصل مال به صاحبش ، به حبس از دو تا ده سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

« تفاوت کلاهبرداری و اختلاس »

1- در کلاهبرداری ، مرتکب می‌تواند
کارمند دولت باشد یا فرد عادی باشد اما در اختلاس مرتکب باید الزاماً کارمند دولت باشد.
2- در اختلاس باید مال متعلق به دولت یا سپرده شده به دولت را بر حسب وظیفه قانونی تصاحب کند اما در کلاهبرداری مال می تواند متعلق به دولت باشد یا نباشد
3- در اختلاس همانند خیانت در امانت، اول مال به مرتکب سپرده می‌شود بعد تصاحب می‌کند لذا بعد از تصاحب مال، جرم واقع می شود اما در کلاهبرداری به محض گرفتن مال جرم واقع می‌شود.

« جرم اختلاس »

✍ اختلاس به برداشت غیرقانونی اموال دولتی یا وابسته به دولت یا نهاد های حاکمیتی که توسط کارمندان و کارکنان دولت یا وابسته به دولت انجام می‌گیرد، گفته می‌شود. اختلاس گونه‌ای از خیانت در امانت محسوب می‌شود که بیشتر به صورت برنامه‌ریزی شده، منظم و پنهان و بدون رضایت و آگاهی دیگران انجام می‌پذیرد.

شرایط تحقق اختلاس

اول: مرتکب باید از کارمندان و کارکنان موسسات دولتی و یا وابسته به آن باشد. دوم: مرتکب باید در اموال دولت یا اموالی که متعلق به نهادها یا شرکتهای وابسته به دولت است مرتکب خیانت گردد.
سوم: اموال فوق باید بر حسب وظیفه به مامور سپرده شده باشد. چهارم: بنا به نظرات برخی حقوقدانان اختلاس شامل اموال غیر منقول نمی شود و منصرف به اموال منقول است.
پنجم: مرتکب باید اموال مذکور را به نفع خود یا دیگری برداشت و تصاحب کند و ششم، مرتکب باید در برداشت اموال و وجوه دولتی عامد باشد.

مجازات اختلاس

✍ در صورتي كه ميزان اختلاس تا پنجاه هزار ريال باشد مرتكب به شش ماه تا سه سال حبس و شش ماه تا سه سال انفصال موقت و هرگاه بيش از اين مبلغ باشد به دو تا ده سال حبس و انفصال دائم از خدمات دولتي و در هر مورد علاوه بر رد وجه يا مال مورد اختلاس به جزاي نقدي معادل دو برابر آن محكوم مي‌شود.
 
تبصره1- در صورت اتلاف عمدي مرتكب علاوه بر ضمان به مجازات اختلاس محكوم مي‌شود.

تبصره 2- چنانچه عمل اختلاس توأم با جعل سند و نظاير آن باشد در صورتي كه ميزان اختلاس تا پنجاه هزار ريال باشد مرتكب به دو تا پنج سال حبس و يك تا پنج سال انفصال موقت و هرگاه بيش از اين مبلغ باشد به هفت تا 10 سال حبس و انفصال دائم از خدمات دولتي و در هر دو مورد علاوه بر رد وجه يا مال مورد اختلاس به جزاي نقدي معادل دو برابر آن محكوم مي‌شود.

تبصره 3- هرگاه مرتكب اختلاس قبل از صدور كيفرخواست تمام وجه يا مال مورد اختلاس را مسترد نمايد دادگاه او را از تمام يا قسمتي از جزاي نقدي معاف مي‌کند و اجراي مجازات حبس را معلق ولي حكم انفصال درباره وی اجرا خواهد شد.
 
تبصره 4- حداقل نصاب مبالغ مذكور در جرايم اختلاس از حيث تعيين مجازات يا صلاحيت محاكم اعم از اين است كه جرم دفعتا واحده يا به دفعات واقع شده و جمع مبلغ مورد اختلاس بالغ بر نصاب مزبور باشد.
 
تبصره 5- هرگاه ميزان اختلاس زايد بر صد هزار ريال باشد، در صورت وجود دلايل كافي، صدور قرار بازداشت موقت به مدت يك ماه الزامي است و اين قرار در هيچ يك از مراحل قابل رسيدگي نخواهد بود، همچنين وزير دستگاه مي‌تواند پس از بازداشت موقت، كارمند را تا پايان رسيدگي و تعيين تكليف نهايي وي از خدمت تعليق كند، به ايام تعليق مذكور در هيچ حالت هيچگونه حقوق و مزايايي تعلق نخواهد گرفت.
 
تبصره6- در كليه موارد مذكور در صورت وجود جهات تخفيف دادگاه مكلف به رعايت مقررات تبصره يك ماده يك از لحاظ حداقل حبس و نيز بنا به مورد حداقل انفصال موقت يا انفصال دائم خواهد بود.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

ماده 6: مجازات شروع به اختلاس حسب مورد حداقل مجازات در همان مورد خواهد بود و در صورتي كه نفس عمل انجام شده نيز جرم باشد، شروع كننده به مجازات به آن جرم محكوم مي‌شود.

مستخدمان دولتي علاوه بر مجازات مذكور چنانچه در مرتبه مديركل يا بالاتر و يا همتراز آنها باشد به انفصال دائم از خدمات دولتي و در صورتي كه در مراتب پايين تر باشند به شش ماه تا سه سال انفصال موقت از خدمات دولتي محكوم مي‌شوند.
 
✍ قابل توجه است كه طبق ماده 598 قانون مجازات اهمال يا تفريطي كه موجب تضييع اموال و وجوه دولتي شود، از مصاديق تصرف غيرقانوني شمرده شده است مانند استفاده‌هاي غيرفني يا بيش از ظرفيت از وسايل برقي دولت كه موجب خرابي وسايل بشود يا سهل انگاري نگهبان يا كشيك كه موجب سرقت اموال دولتي در مالي شود كه به موجب تبصره يك اتلاف عمدي مشمول مجازات اختلاس خواهد بود.
 
✍ بنابراين وجه تمايز اختلاس با تصرف غيرقانوني عنصر معنوي آنها است كه در اختلاس برداشت به قصد تملك وجود دارد اما در تصرف غيرقانوني قصد تملك وجود ندارد.

بهترین وکیل کیفری در مشهد

مشاوره حقوقی- وکالت تخصصی در امور کیفری از جمله: جرائم مربوط به مواد مخدر، انتقال مال غیر، کلاهبرداری، خیانت در امانت، جعل، استفاده از سند مجعول، جرایم رایانه ای، ترک انفاق،دیات، اخذ دیه از صندوق خسارات بدنی، اخذ دیه از شرکت های بیمه… توسط وکلای مجرب و متخصص در دپارتمان حقوقی- تخصصی مشهد وکالت با مدیریت جناب آقای سعید عابدیان وکیل پایه یک دادگستری و کارشناس ارشد حقوق خصوصی با بیش از 16 سال سابقه وکالت حرفه ای.

مشهد وکالت = رعایت اصول قانونمندی و پرستیژ حرفه ای *

✍ مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در مشهد توسط وکلای مجرب و متخصص اعم از وکیل آقا  وکیل خانم در هر یک از دعاوی حقوقی و امور کیفری به صورت تخصصی از جمله:

✍ مشاوره حقوقی-وکالت تخصصی در دعاوی ملکی، املاک و اراضی در مشهد
مانند: دعاوی خلع ید، رفع تصرف عدوانی،  الزام به تنظیم سند رسمی، املاک مشاع، تخلیه املاک تجاری،اثبات مالکیت… در مشهد

✍ مشاوره حقوقی- وکالت تخصصی در ابطال معامله، فسخ مبایعه نامه، فسخ قرارداد… در مشهد

✍ مشاوره حقوقی_ وکالت تخصصی در انواع دعاوی تجاری مانند چک،  سفته ، وصول مطالبات … در مشهد

✍ مشاوره حقوقی _وکالت تخصصی در انواع دعاوی خانواده: مانند  مطالبه مهریه، طلاق، طلاق توافقی، عدم تمکین… در مشهد

✍ مشاوره حقوقی_وکالت تخصصی در انواع دعاوی وصایت، ارث، گواهی انحصار وراثت، تقسیم ترکه، مطالبه سهم الارث… در مشهد

جهت ارتباط با مشهد وکالت می توانید در ساعات اداری از طریق شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید:

۰۵۱-۳۷-۶۷-۸۰-۹۰

۰۹۱۵-۸۰-۷۰-۱۶۴

نکته ۱: مشاوره حقوقی به صورت حضوری و با تعیین وقت قبلی از طریق شماره های ارتباطی فوق انجام می گردد. مشاوره حقوقی به صورت تلفنی نیز امکانپذیر است.

نکته ۲ : مشاوره حقوقی به صورت حضوری یا تلفنی دارای هزینه حق المشاوره می باشد.

نکته۳: در مشهد وکالت حق الوکاله قابلیت اقساط دارد.

زمان ملاقات به وقت ایران-مشهد : روز های شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۷ الی ۲۱ می باشد.

مطالب مرتبط:

وکیل در مشهد

بهترین وکیل در مشهد

بهترین وکیل مشهد

وکیل خوب در مشهد

وکیل خوب مشهد

وکیل متخصص در مشهد

وکیل متخصص مشهد

بهترین وکیل کیفری در مشهد

وکیل ملکی در مشهد

بهترین وکیل ملکی در مشهد

وکیل متخصص ملکی مشهد

وکیل ملکی خوب در مشهد

وکیل ملکی خوب مشهد

وکیل خوب ملکی مشهد

بهترین وکیل املاک در مشهد

وکیل فسخ قرارداد در مشهد

وکیل فسخ معامله در مشهد

وکیل خوب تجاری در مشهد

بهترین وکیل چک در مشهد

بهترین وکیل سفته در مشهد

بهترین وکیل خانم در مشهد

وکیل خوب خانم در مشهد

وکیل خوب خانم مشهد

وکیل خانم در مشهد

وکیل خانم مشهد

بهترین وکیل ارث در مشهد

وکیل ارث مشهد

بهترین وکیل مهریه در مشهد

بهترین وکیل طلاق در مشهد

وکیل طلاق مشهد

وکیل طلاق توافقی در مشهد

بهترین وکیل طلاق توافقی در مشهد