وکالت تخصصی در مشهد وکالت

بهترین وکلای ملکی مشهد

یکی از بهترین وکلای ملکی مشهد وکالت با استناد به مواد و مقررات قانونی و نظرات موثق ملکی-حقوقی سایت ملکی معتبر دلتا توضیح می دارد که چنانچه ملک خود را به مدت سه یا پنج سال و یا بیشتر به کسی اجاره دهید، درپایان مدت اجاره آیا می توانید بدون مشکل یا ادعایی ملک را تخلیه کنید وبرای مستاجرحق سرقفلی یا کسب و پیشه ایجاد نمی شود ؟ برای پاسخ به این پرسش که معمولا” موجران و مالکان واحد های تجاری با آن روبه رو می شوند، می بایست بیان داشت که درقانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶حقی به عنوان حق کسب و پیشه و تجارت پیش بینی شده است که پس ازپایان مدت اجاره برای مستاجر محل تجاری ایجاد می شود بدون اینکه درابتدای اجاره پولی به عنوان حق سرقفلی یا حق کسب و پیشه به موجر پرداخته باشد وحتی مدت زمان درایجاد آن تاثیر ندارد.
اما درقانون روابط موجرومستاجر سال ۱۳۷۶ حقی به عنوان سرقفلی پیش بینی شده که وقتی به مستاجر واحد تجاری تعلق می گیرد که درابتدای اجاره مستاجر، مبلغی غیر از قرض الحسنه یا رهن به عنوان سرقفلی  به موجر پرداخت کند که همزمان با تخلیه باید به قیمت عادله روز با نظر کارشناس به مستاجر برگشت داده شود مگردرقرارداد به گونه ای دیگرشرط شده باشد.

وکیل حقوقی در مشهد

بهترین وکلای ملکی مشهد

چه مکان های تجاری مشمول قانون اجاره سال ۱۳۵۶ و چه مکان هایی مشمول قانون سال ۱۳۷۶ می شود؟
هرواحد تجاری که دارای سابقه اجاره پیش از یکم مهرماه ۱۳۷۶ باشد و هرچند سال یکباربا رضایت وآگاهی مالک ازمستاجرقبلی به مستاجر بعدی منتقل شود مشمول قانون سال ۵۶ شده  ،حتی اگرمدت اجاره یکسال و کمتر هم باشد برای مستاجرحق کسب و پیشه ایجاد می شود که دراین صورت با وجود انقضای مدت اجاره ،تخلیه ملک ممکن نیست مگربرابرشرایط مقررکه درماده ۱۵ قانون اجاره سال ۵۶٫ آمده است.

بهترین وکلای ملکی مشهد

اگر یک واحد تجاری مشمول قانون سال ۵۶ باشد و مالک حق کسب و پیشه را ازآخرین مستاجرخریداری کند و سپس ملک را به فرد دیگری صرفا اجاره داده بدون اینکه حق سرقفلی یا کسب و پیشه را به وی انتقال دهد دراین صورت در پایان مدت اجاره مستاجر هیچگونه حقی اعم از سرقفلی یا حق کسب و پیشه ندارد.

بهترین وکلای ملکی مشهد

اگریک مکان تجاری پس ازیکم مهرماه ۱۳۷۶ ساخته شده ومستاجردرابتدای اجاره مبلغی به عنوان سرقفلی به موجرپرداخت نکرده باشد ،حتی اگرمدت اجاره طولانی ومثلا” ده سال باشد ،درپایان اجاره وهنگام تخلیه حقی برای مستاجر به جزقرض الحسنه ایجاد نمی شود.زیرا درقانون روابط موجرومستاجرسال ۷۶ به عکس قانون سال ۵۶ صرف اجاره دادن ،حق سرقفلی یا کسب و پیشه ایجاد نمی  شود و اجاره طولانی مدت هم باعث نگرانی مالک نخواهد شد.

بهترین وکلای ملکی مشهد

مستاجری که صاحب حق کسب و پیشه طبق قانون سال ۵۶ است اگرحق انتقال به غیرداشته باشد نمی تواند ملک را به دیگری اجاره دهد و به عنوان مالک ازمستاجر بعدی اجاره بگیرد زیرا این اقدام به منزله انتقال سرقفلی است و خطربزرگی برای وی ایجاد میکند و مستاجرتازه می تواند مدعی مالکیت حق کسب و پیشه شود.

بهترین وکلای ملکی مشهد

با توجه به تفاوت های موجود میان قانون سال۵۶ و ۷۶ در باب اجاره مکان های تجاری و ضرورت آگاهی ازمقررات و مفاد قرارداد اجاره ،حتما به عنوان مالک ویا مستاجر پیش ازهرگونه اقدام  انتقال به غیریا تغییرشغل یا ساخت بنا و یا تعمییرات و غیره با یک وکیل متخصص در امور ملکی و املاک مشاوره حقوقی نمائید تا حتی الامکان از خسارات و دعاوی احتمالی حقوقی پیشگیری نمائید.

«همراه با مشهد وکالت همگام با عدالت»

مخاطبین ارجمند با ارتباط با دپارتمان حقوقی مشهد وکالت بعنوان تخصصی ترین دپارتمان دعاوی ملکی، املاک و اراضی در مشهد از مشاوره حقوقی-وکالت تخصصی بهترین وکلای ملکی و متخصص و مجرب در امور املاک و دعاوی حقوقی ملکی و سایر موضوعات حقوقی…بهره مند گردید.

جهت ارتباط با مشهد وکالت می توانید در ساعات اداری از طریق شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید:

۰۵۱-۳۷-۶۷-۸۰-۹۰

۰۹۱۵-۸۰-۷۰-۱۶۴

نکته ۱: مشاوره حقوقی به صورت حضوری و با تعیین وقت قبلی از طریق شماره های ارتباطی فوق انجام می گردد. مشاوره حقوقی به صورت تلفنی نیز امکانپذیر است.

نکته ۲ : مشاوره حقوقی به صورت حضوری یا تلفنی دارای هزینه حق المشاوره می باشد.

نکته۳- در مشهد وکالت حق الوکاله قابلیت اقساط دارد.

زمان ملاقات به وقت ایران-مشهد : روز های شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۷ الی ۲۱ می باشد.

وسایر مطالب مرتبط:

بهترین وکیل ملکی در مشهد

بهترین وکیل چک در مشهد

بهترین وکیل سفته در مشهد

وکیل کلاهبرداری در مشهد

بهترین وکیل طلاق توافقی در مشهد

بهترین وکیل خانم در مشهد

وکیل خانواده در مشهد

وکیل تجارت الکترونیک

وکیل جرائم رایانه ای

وکیل مهریه در مشهد